U razdoblju od 26. 8. do 30. 8. održao se XVII. Nacionalni seminar za voditelje formacije i odgovorne u bratstvima Frame s geslom „Pripravite put Gospodinu“.
Treba naglasiti da smo se tijekom tih pet dana seminara zbližili s Gospodinom jer su misa, krunica i časoslov bili neizostavni dio svakoga dana. Naravno, osim molitve, svaki dan nam je bio ispunjen međusobnim druženjima poput rada po grupama gdje smo svi imali priliku upoznati framaše iz drugih bratstava i čuti njihov put jer upravo njih nam je dao Gospodin.
Iako su prvi dan nekima braća i sestre izgledali kao neki čudaci i neznalice, ali kako je vrijeme prolazilo taj zid se razdvajao. Već smo drugi dan imali priliku poslušati predavanje Filipa Polegubića na temu „Tko je moj bližnji”, u kojem smo spoznali važnost ljubavi prema svemu stvorenome i samome Stvoritelju. Kasnije smo sudjelovali na misi koju je predvodio provincijal franjevaca konventualaca fra Miljenko Hontić, OFMConv. Dan smo završili zabavnim susretom gdje smo kroz igre, osim zabave i smijeha, mogli i naučiti koju pouku.
Treći dan, uz redovni program, tu je bilo i predavanje fra Ante Bešlića, OFM na temu „Moj duhovni asistent i ja“ nakon kojeg je uslijedio rad u samoći gdje je svaki framaš promišljao o svom duhovnom asistentu. Program večeri bio je ispunjen svjedočanstvom Simone i Paška koji su svjedočili o svome životu prije i poslije Boga. Nakon svjedočanstva izmolili smo časoslov koji će fra Filipovim zaslugama ostati svima u sjećanju. Četvrti dan imali smo priliku čuti Petra Škrobu koji je držao predavanje na temu „Formacija“, te nam objasnio važnost formiranja i uz pomoć uređene prezentacije pokazao nam važnost našeg služenja svakog dana i iskoristivosti tih istih. Dan je završio klanjanjem pred Presvetim koje je vodio fra Vinko Brković, OFM.
Došao je i petak gdje smo u ranim jutarnjim satima probudili svoje sestre pjesmom. Nakon mise, časoslova i doručka uslijedilo je čišćenje i spremanje. Već oko 9 sati stigao je kraj i svi smo bili ožalošćeni što je tako brzo završilo, ali istovremeno tako radosni jer se dogodilo. Uslijedilo je pozdravljanje svakog brata i sestre i svi smo radosni krenuli svojim domovima.
Naravno, za kraj zahvalni smo samostanu Sveti Duh što su nas jako lijepo ugostili kao i pučkoj kuhinji koja nam je spremila svaki obrok. Zahvalni smo svakom pojedincu koji je svojim djelima pripomogao da ovaj seminar bude plodonosan. I na kraju svega ovoga možda se nećemo vratiti svojim mjesnim bratstvima kao svetci, možda nećemo zapamtiti svaku riječ s predavanja, možda ćemo misliti da je moglo biti bolje, ali jedna stvar je sigurna: svi ćemo se vratiti kući sa žarom ljubavi za bratstvo i svi ćemo doći znajući da imamo braću i sestre koji su uvijek uz nas.
Zvonimir Šilović, Frama Split – Poljud
Nećemo smišljat isprike
Nije nam se dalo pisat pjesmice
Al za kraj smo se potrudili
Vas smo probudili
Možda nisam bio sigma ja
Al sam bio sluga Boga živoga
Gospodinu put pripravio
Da bi ga proslavio
U coupeu je Francuz sa sirom
Dida šahista te šalje s mirom
Pazi se prepreka, nasljeduj Krista
Nek Frama zablista
Bešlu zagrljaj otjero je
Filip i Vinko istrpili sve
Svi ćemo na kraju u fratre
Džabe se molite
Palačinke su kidale
Za one krumpire ja dao bi sve
Pio vode od jabuke
U pučkoj prejeo se
U coupeu je Francuz sa sirom
Dida šahista te šalje s mirom
Pazi se prepreka, nasljeduj Krista
Nek Frama zablista
Škrobo nas tjera na spavanje
Zato došao je kraj pjesmice
Za Jelenu sve najbolje
A Dandić pobjego je
U coupeu je Francuz sa sirom
Dida šahista te šalje s mirom
Pazi se prepreka, nasljeduj Krista
Nek Frama zablista
Dečki nisu htjeli da propadne stara framaška tradicija buđenja djevojaka pjesmom pa se nas nekoliko potrudilo barem za zadnju noć napisati nešto. Htjeli smo u pjesmu ukomponirati čim više referenci na izjave, događaje, ljude i stvari koje su obilježile ovogodišnji seminar.
„Možda nisam bio sigma ja“ se referira na svjedočanstvo koje nam je održao mladi bračni par, a „Gospodinu put pripravio“ na geslo seminara.
„U coupeu je Francuz sa sirom“ je referenca na predavanje „A tko je moj bližnji?“ koje nam je održao Filip Polegubić. Dio tog interaktivnog predavanja bila je vježba u kojoj je s vrlo šarolikog popisa ljudi trebalo odabrati neke pokraj kojih bismo u vlaku svakako sjeli i nekoliko pokraj kojih ne bismo nikako.
„Dida šahista te šalje s mirom“ se odnosi na dogodovštine framaša koji su u sklopu karitativnih radionica posjetili starački dom gdje jedan korisnik doma nije htio igrati šah s jednim framašem.
„Pazi se prepreka, nasljeduj Krista“ odnosi se na igru u kojoj je trebalo s povezom na očima izbjegavati prepreke držeći u isto vrijeme na glavi knjigu „Nasljeduj Krista“, a da „Frama zablista“ je u konačnici pravi cilj seminara.
„Bešlu zagrljaj otjero je“ se referira na predavanje koje je održao fra Ante Bešlić i u kojem nam je objasnio zašto se duhovni asistenti ponekad ne vole grliti, a fra Vinko Brković i fra Filip Pušić su bili uz nas cijeli seminar.
Što se tiče zadnja dva stiha, zadnju smo večer saznali da je dio djevojaka pokrenuo molitvenu grupu za buduće muževe pa smo htjeli baciti foru i na to.
Iduća strofa je pohvala i zahvala pučkoj kuhinji koja nas je toliko fino hranila, posebno ćemo pamtiti palačinke i krumpire. Zadnja strofa je o našem dragom nacionalnom vijeću koje se jako potrudilo i puno dalo za ovaj seminar kako bi sve teklo glatko, unatoč tome što su neki vijećnici (tj. Josip Dandić) zbog radnih obaveza nažalost svaku večer morali pobjeći.
Ivan Premuš, Frama Zagreb – Kaptol